E-Marketplace Platforms Sector Review was initiated by the Competition Board (16.7.2020)

Categories:

The Competition Board has now decided to review the e-marketplace platforms sector following an investigation into chain markets selling retail food and cleaning products and its suppliers.
During the review period, it is stated that the platforms themselves as well as initiatives using the platform will be discussed.
As a result, in addition to traditional sales methods, all of the enterprises operating in e-commerce and performing this activity through platforms instead of their website and with a significant market share are all currently going to be dealing with the Competition Board.
The news announced today can be found at the link below. If you have any questions about the matter, do not hesitate to contact our law office.

Rekabet Kurulu, perakende gıda ve temizlik ürünleri satan zincir marketler ile tedarikçileri hakkında yürütüyor olduğu soruşturma ardından şimdi de e-pazaryeri platformları sektörünün incelenmesi yönünde karar almıştır.
İnceleme süresinde platformların kendilerinin yanı sıra platformu kullanan teşebbüsler ile de görüşüleceği belirtilmektedir.
Sonuç olarak, geleneksel satış yöntemlerine ilaveten e-ticarette faaliyet gösteren ve bu faaliyetini kendi internet sitesi yerine platformlar üzerinden gerçekleştiren ve kayda değer bir pazar payına sahip teşebbüslerin hepsi şu günlerde Rekabet Kurulu ile muhatap olacağa benziyor.
Bugün duyurusu yapılan habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Konu hakkında herhangi bir sorunuz bulunur ise hukuk büromuz ile iletişime geçmekte tereddüt etmeyin.